Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo teisė>Nelegalaus darbo samprata, jo kontrolė. Atsakomybė už nelegalų darbą

Nelegalaus darbo samprata, jo kontrolė. Atsakomybė už nelegalų darbą

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Nelegalaus darbo sąvoka. Nelegalaus darbo kontrolė. Atsakomybė už nelegalų darbą. Išvados. Priedai.

Ištrauka

Šiuolaikiniame pasaulyje nelegalus darbas yra opi problema. Tai liečia ne tik mūsų šalį, bet ir daugelį kitų pasaulio šalių. Dalis lietuvių dirba nelegalų darbą Lietuvoje, kita dalis dirba užsienio šalyse. Kuriamos specialios programos, kaip panaikinti nelegalų darbą, kaip sumažinti srautą žmonių, kurie emigruoja į kitas užsienio šalis ir dirba ten nelegaliai. Tam reikia Lietuvoje geresnių sąlygų, daug mažesnės bedarbystės, darbininkai turi žinoti savo teisės ir nebijoti jų pareikšti savo darbdaviui. Šiuo laikotarpiu, kai Lietuvoje bedarbystė yra labai didelė, darbuotojai bijo pasireikšti, kadangi bijo prarasti, galbūt, paskutinį pragyvenimo šaltinį, ir tuo neretai naudojasi darbdaviai. Žmonės sutinka su bet kokiu darbu, ar tai būtų legalus, ar ne, jiems svarbiausiai, kad galėtų kažkaip pragyventi. Bet neretai nelegaliai dirbantys asmenys nukenčia labai smarkiai nuo darbdavių, o įrodyti, kad juos siejo darbo santykiai, ir kad darbdavys darbuotojui turėjo kažkokias pareigas, beveik neįmanoma. Todėl reikia kovoti su nelegaliu darbu, bandyti jį kontroliuoti, vykdyti programas ir siekti kuo labiau sumažinti jį, nes nuo jo nukenčia ne tik nelegaliai dirbantys asmenys, bet ir Valstybė, surenkama mažiau mokesčių, tuo sumažėja Valstybės biudžetas, o tai reiškia, kad nukenčia ir kiekvienas iš mūsų.
Nelegalaus daro sąvoka apibrėžta naujame darbo kodekse, kuris įsigaliojo 2003 01 01. Ši sąvoka buvo apibrėžta ir darbo sutarties įstatyme, kuris neteko galios įsigaliojus darbo kodeksui. Pagal darbo kodeksą nelegalus darbas yra, kai asmuo įsipareigoja dirbti tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbą arba eiti tam tikras pareigas, paklusdamas darbovietėje nustatytai darbo tvarkai, o darbdavys mokėti asmeniui sulygtą darbo užmokestį, nesudarius darbo sutarties. Jeigu užsienio valstybių piliečiai ir asmenys be pilietybės dirba, įdarbinus juos nesilaikant jiems norminių teisės aktų nustatytos tvarkos, tai toks dabas laikomas taip pat nelegalus.
Taigi norint dirbti legaliai turi būti sudaroma darbo sutartis. Darbo sutartis laikoma sudaryta, kai šalys susitarė dėl darbo sutarties sąlygų, dėl būtinųjų ir abiejų šalių sutartų sąlygų. Tokia sutartis turi būti sudaroma raštu, pagal pavyzdinę formą. Sudarius darbo sutartį abiem šalims atsiranda tam tikros teisės ir pareigos. Nesudarius darbo sutarties darbuotojas beveik neturi teisių, negali reikalauti teisingo atlyginimo, gerų darbo sąlygų, saugos ir kitų teisių, kurias nustato įstatymai legaliai dirbantiems darbuotojams. Nelegaliu darbu nėra laikomi savanoriški ir talkos darbai. Pagal teisės aktus talka apibrėžiama kaip fizinių asmenų telktinė tarpusavio pagalba žemės ar namų ūkio darbams dirbti, talkininkas gali būti ne jaunesnis kaip 14 metų fizinis asmuo (talkos dalyvis),pagal tarpusavio susitarimą su pagalbos (talkos) darbų organizatoriumi atliekantis neapmokamą darbą žemės ar namų ūkyje. Tuo tarpu pagalbos (talkos)darbų organizatorius gali būti tik fizinis asmuo, kuris organizuoja (kviečia) pagalbos (talkos) darbus žemės ar namų ūkyje ir kurio naudai šie darbai atliekami. Pagalbos (talkos) darbų atlikimo sąlygų ir tvarkos teisėtumą kontroliuoja valstybės institucijos, kontroliuojančios nelegalų darbą. Taigi atskiriant talką nuo nelegalaus darbo, svarbiausias požymis yra tas, kad už talką nėra mokamas joks atlyginimas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-06-05
DalykasDarbo teisės referatas
KategorijaTeisė >  Darbo teisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai7 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis33.78 KB
Autoriusrasa
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Nelegalaus darbo samprata jo kontrole. Atsakomybe uz nelegalu darba [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą