Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo teisė>Darbo sutarties nutraukimas (3)

Darbo sutarties nutraukimas (3)

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324
Aprašymas

Įžanga. Darbo sutartis. Pagrindiniai darbo sutarties elementai. Darbo sutarties pasibaigimo ir nutraukimo atribojimas. Darbo sutarties nutraukimas darbuotojo iniciatyva. Darbuotojo pareiškimu. Dėl nepriklausančių nuo darbuotojo aplinkybių. Darbo sutarties nutraukimas darbdavio iniciatyva. Atvejais kai nėra darbuotojo kaltės. Dėl darbuotojo kaltės. Kiti darbo sutarties nuraukimo atvejai. Šalių susitarimu. Trečiųjų asmenų reikalavimu. Terminuotos darbo sutarties nutraukimas. Darbo sutarties nutraukimas likviduojant darbdavį. Laikinosios darbo sutarties nutraukimas. Išvados.

Ištrauka

Kiekviena, šiuolaikinės valstybės, visuomenė yra paremta tam tikrų daktų ir prekių gamyba, paslaugų teikimų. Visoms prekėms gaminti yra naudojami žmonių fiziniai ir protiniai ištekliai. Visas gaminamas prekes ir paslaugas galima būtų suskirstyti į žmogui gyvybiškai svarbias, palengvinančias žmogaus buitį, bei skirtas žmonių jausmams tenkinti. Žmogus šiame prekių gaminimo ir vartojimo cikle yra ir gamintojas ir vartotojas. Žmogus panaudodamas savo fizinę jėgą ar protinius gabumus kuria įvairius, visuomenei naudingus, materialius daiktus ir paslaugas idant gautų už tai piniginį atligį, už kurį galėtų nusipirkti jam reikalingų daiktų ar paslaugų. Tokį daiktų ar paslaugų kurimą, už atligį, galėtume įvardinti kaip darbą. Būtent atlygis yra būtinas elementas nagrinėjant darbo santykius tokius kokius juos įvardina Lietuvos Respublikos darbo kodeksas.
Tam, kad atsirastų darbo santykis privalo būti dvi šalys darbuotojas ir darbdavys. Kiekviena iš šalių turi įstatymo nustatytas tam tikras teises ir pareigas. Pagrindinė darbuotojo pareiga yra dirbti tamtikrą, jam nustatytą darbą už kurį darbdavys moką piniginį atligį. Darbadavio teisė yra reikalauti, kad nustatytas darbas būtų atliktas kokybiškai ir laiku.
Darbo teisiniam santykiui yra būdingas pastovumas. Darbdavys užsiimantis ūkine komercine veikla siekia pelno, prestižo ir pačios veiklos testinumo. Šiuos darbdavio siekius galima įgyvendinti užtikrinus techninę, teisinę ūkinės veiklos pusę ir parinkus tam darbui tinkančius žmones. Darbdavys pasirinkdamas asmenis, kurie igyvendins jo strateginius planus (t.y. darbuotojus) dažniausiai atsižvelgia į jų išsilavinimą, turimas profesines žinias ir darbo įgudžius, asmenybės bruožus. Darbdavys visada stengiasi atrinkti pačius geriausius darbuotojus, pasižyminčius didžiausiu kiekiu savybių, reikalingų tam tikram darbui atlikti. Darbo santykių pastovumą galėtume susieti su dabdavio veiklos testinumu. Darbuotojai įgyvendindami tamtikras darbdavio pavestas funkcijas siekia tai daryti laiku ir tinkamai, tokia veikla sukurdami pelną ir už tai gaudami nustatytą atligį. Šis procesas yra simbiotinis, nes darbuotojas nevykdantis darbdavio reikalavimų gali prarasti pragyvenimo šaltinį, o darbdavys nemokantis darbo užmokesčio gali netekti darbuotojo, reikalingo jo veiklai testi. Šis simbiotinis darbavio ir darbuotojo ryšys yra tvirtai apsaugotas įstatymo. Lietuvos Respublikos darbo kodeksas (toliau – DK) detaliai reglamentuoja daugelį darbo santykių aspektų : priėmimą į darbą, darbo drausmę, atostogas, darbo laiką ir užmokestį, bei atleidimą. Tiek darbavys tiek daruotojas privalo laikytis impertyvių DK normų ir nepiknaudžiauti jiems suteiktomis teisėmis bei privilegijomis.
Praktikoje taip susiklostė, kad darbdavys darbo teisiniuose santykiuose yra laikomas stipresnė šalis. Taip yra dėl to, kad būtent jis valdo gamybos priemones, sudaro ir nutraukia darbo sutartis su darbuotojais, leidžia vidaus teisės aktus nustatančius darbo tvarką. Demokratinė valstybė siekdama pažaboti darbdavių savivalę, lobistinį darbuotojų išnaudojimą teisės aktuose nustato darbavio teises ir pareigas darbuotojo atžvilgiu. Ši darbuotojų interesų apsauga atsirado palaipsniui vystantis pačiai žmogaus teisių ir laisvių apsaugai. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 48 str. įtvrtina nuostatą, kad kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą ir turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas bei gauti teisingą atlyginimą. Konstitucijos 49 str. nustato darbuotojo teisę į poilsį ir kasmentines apmokamas atostogas. DK 2 straipsnio 2 dalis teigia "Valstybė privalo skatinti darbo teisių įgyvendinimą". Tokia apsauga taip pat yra susijusi su reiškinių, jog rinkoje darbuotojų pasiūla yra visada didesnė už paklausą. Siekiant išsaugoti darbo santykių stabilumą įstatymų leidėjas nustato detalias procedūras ir sąlygas, kurioms įvykus darbuotojas gali būti atleidžiamas iš darbo. Darbdavys negali veikti savo nuožiūra ar vidiniu įsitikinimu. Jis griežtai privalo laikytis visų atleidimo iš darbo formalumų ir teisinių pagrindų.
Šiame darbe apžvelgsime darbo santykių atsiradimą, plačiau panagrinėsime darbo sutarties nutraukimo būdus, avejus, kada darbuotojus galima atleisti iš darbo, aptarsime pačią atleidimo procedūra ir darbuotojams taikomas garantijas. Tema yra aktuali nes, kaip rodo teismų praktika daugelis darbdavių Lietuvoje nutraukdami darbo sutartis piktnaudžiauja jiems suteiktomis teisėmis (atleidžia be priežasties, pasirenka netinkamą atleidimo iš darbo pagrindą, nesilaiko nustatytos atleidimo tvarkos), o kiti tuo tarpu, dėl įstatymo neišmanimo, bijo atleisti prastai dirbančius, neperspektyvius darbuotojus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-07
DalykasDarbo teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Darbo teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis23 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis36.6 KB
Autoriusrenata
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasA. Šadzevičienė
Švietimo institucijaUtenos kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Darbo sutarties nutraukimas (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 23 puslapiai 
  • Utenos kolegija / 3 Klasė/kursas
  • A. Šadzevičienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą