Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo teisė>Darbuotojo materialinė atsakomybė

Darbuotojo materialinė atsakomybė

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Sąvokos. Darbuotojų materialinė atsakomybės atsiradimo pagrindas ir sąlygos. Materialinės atsakomybės rūšys. Žalos atlyginimas. Ribota darbuotojų materialinė atsakomybė. Darbuotojų materialinės atsakomybės ribos. Atvejai, kai gali būti nustatomas mažesnis ribotos materialinės atsakomybės dydis. Atvejai, kai gali būti nustatomas didesnis ribotos materialinės atsakomybės dydis. Išvados.

Ištrauka

Lietuvoje vis daugiau dėmesio skiriama darbo teisei. Atkūrus Lietuvos Respublikos nepriklausomybę, daugiau privatizavus valstybinio turto, egzistuojant laisvajai rinkai didelis vaidmuo teko ekonominiams poslinkiams. Iš esmės pasikeitė darbdavių požiūris į turto apsaugą: darbdaviai tapo rūpestingesni, nes esminį vaidmenį vaidina savarankiškumo, asmeninės nuosavybės jausmas.
Taigi rinkos sąlygomis didelis dėmesys skiriamas pažeidimams, kuriais darbuotojai padaro turtinę (materialinę) žalą darbdaviams. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 23 straipsnis įtvirtina ne tik darbdavio, bet ir nuosavybės neliečiamumą plačiąja prasme, nustatydamas, kad nuosavybė yra neliečiama ir saugoma įstatymų. Iš darbo teisinių santykių kylanti materialinė darbuotojų atsakomybė ir yra viena iš teisinių šio turto apsaugos priemonių. Asmenys, pagal darbo sutartį samdomi dirbti pas darbdavį ir jo įmonėje, įstaigoje, organizacijoje, privalo tausoti ten esantį turtą. Už šių reikalavimų nevykdymą, kai šia veika kalti darbuotojai padaro turtinę žalą darbdaviui, privalo ją atlyginti pagal Lietuvos Respublikos darbo kodekso (DK), įsigaliojusio 2003 sausio 1 d., nustatytas sąlygas ir tvarką. Tačiau nereikia pamiršti ir LR Konstitucijos 48 straipsnio, kuriame nustatyta, kad kiekvienas žmogus turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, gauti teisingą atlyginimą už darbą. Iš tokių Konstitucijos nuostatų galima daryti išvadą, kad valstybė imasi saugoti darbuotojų interesus.
Materialinės atsakomybės principai, užtikrinantys jos vienovę ir saugantys nuo savivalės taikant šio instituto normas, yra šie:
ribų ir pagrindo normatyvinis nustatymas;
atsakomybės neišvengiamumo principas reiškia, kad kiekviena darbo sutarties šalis, padariusi kitai šaliai materialinę žalą, privalo ją atlyginti. Individualizuojant materialinę atsakomybę būtina atsižvelgti į atsakomybės dydį, kuris nustatomas pagal pažeidimo pobūdį ir žalos dydį, kitaip sakant, kiekvienu konkrečiu atveju reikia atsižvelgti į aplinkybes, kuriomis žala padaryta, ir į jos padarymo dydį bei būdą. Kai žala padaryta grupės asmenų, būtina konkretizuoti kaltus asmenis, atsakomybės subjektus. Darbo teisėje egzistuoja materialinės atsakomybės greitumo principas, kuris padeda nedelsiant atkurti nukentėjusios šalies teises. Materialinės atsakomybės subjektai turi teisę ginti savo teisėtus interesus teisme.
Galima pritarti kai kurių teisininkų mintims, kad materialinę darbuotojų atsakomybę reguliuojančiomis normomis siekiama: nustatyti tvarką atlyginant nuostolius, padarytus įmonei, įstaigai ar organizacijai; auklėjamai veikti darbuotojus, kad jie atsakingiau elgtųsi su jiems patikėtomis materialinėmis vertybėmis, apsaugoti darbuotojų darbo užmokestį nuo neteisingų ir nepagrįstų išskaitymų.
Darbdaviui atlygintinos žalos dydis siejamas su eile faktorių. Visų pirma, jis priklauso nuo to, kokį teisinį statusą įmonėje turi žalą padaręs darbuotojas (pvz., ar su juo yra pasirašyta sutartis dėl visiškos materialinės atsakomybės ir pan.). Atlygintinos žalos dydis priklauso ir nuo to, ar darbuotojas žalą padarė tyčia ar ji atsirado dėl jo neatsargaus elgesio (aplaidumo, nerūpestingumo) darbe. Pagaliau atsakomybės apimtį sąlygoja ir turto netekties būdas (turtas gali būti prarastas, sunaikintas, sugadintas ir pan.). Priklausomai nuo šių aplinkybių darbuotojas už padarytus nuostolius privalo atsakyti visiškai ar tik iš dalies. Kaip žinoma, ne visiška, o ribota darbuotojų materialinė atsakomybė praktikoje pasitaiko dažniau, todėl toliau mėginsime aptarti esminius šių dviejų materialinės atsakomybės rūšių skirtumus bei plačiau panagrinėti teisės normas, reglamentuojančias ribotą darbuotojų materialinę atsakomybę. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-24
DalykasDarbo teisės referatas
KategorijaTeisė >  Darbo teisė
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai13 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis24.19 KB
AutoriusVilma
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKlaipėdos verslo aukštoji mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Darbuotojo materialine atsakomybe [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Klaipėdos verslo aukštoji mokykla / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą