Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo teisė>Darbuotojų materialinė atsakomybė

Darbuotojų materialinė atsakomybė

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas: materialinės atsakomybės sąvoka ir rūšys. Darbuotojo materialinė atsakomybė. Darbdavio materialinė atsakomybė.

Ištrauka

Viena iš pagrindinių darbuotojų pareigų yra tausoti darbovietės turtą ir imtis priemonių, kad būtų išvengta žalos. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 23 straipsnis įteisina, kad nuosavybė yra neliečiama ir saugoma įstatymų. Ši konstitucinė nuostata, turint galvoje darbo sutarties šalis, plėtojama darbo įstatymuose. Turtinė žala, kurią darbuotojas ar darbdavys padaro vienas kitam, privalo būti atlyginta pagal DK, reguliuojančio materialinės atsakomybės klausimus, nustatytas sąlygas ir tvarką.
Materialinė atsakomybė pagal darbo teisę — tai kaltos darbo sutarties šalies padarytos kitai šaliai žalos, neatliekant arba netinkamai atliekant pavestas funkcijas, atlyginimo pareiga.
Darbo teisėje tiek darbuotojo, tiek darbdavio materialinė atsakomybė yra viena iš teisinės atsakomybės rūšių kaip sankcija už darbinius teisinius pažeidimus. Materialinė atsakomybė skiriasi nuo atsakomybės pagal civilinę teisę atsakomybės subjektais, žalos nustatymo metodika ir dydžiais, atsiradimo sąlygomis ir žalos atlyginimo tvarka.
Materialinė atsakomybė atsiranda tik tada, kai yra visos šios sąlygos:
1) padaroma žala;
Atlyginama tik reali žala - turto netekimas, jo vertės sumažinimas, išlaidos turtui atkurti ar naujam įsigyti. Pavyzdžiui, materialinė atsakomybė už dokumento praradimą atsiras tik tuo atveju, jeigu jo negalima atkurti, o jo nebuvimas padaro darbdaviui turtinę žalą. Tuo tarpu realios žalos darbuotojas nepatirs, jeigu už faktiškai atliktą darbą jam buvo apmokėta, nors ir neįforminus reikiamų dokumentų.
2) žala padaroma neteisėta veika;
Neteisėta veika yra laikomas veikimas arba neveikimas, kai darbo sutarties subjektai neatlieka savo darbo pareigų, kurias nustato įstatymai ir kiti norminiai teisės aktai. Pavyzdžiui, nesilaiko mašinų ir mechanizmų aptarnavimo, materialinių vertybių saugojimo ir išdavimo taisyklių ir pan. Negali būti taikoma materialinė atsakomybė, kai žala padaroma teisėtais veiksmais būtinojo reikalingumo sąlygomis. Neleidžiama reikalauti, kad darbuotojas materialiai atsakytų už žalą, kuri atsirado dėl normalios gamybinės ar ūkinės rizikos.
3) yra priežastinis ryšys tarp neteisėtos veikos ir žalos atsiradimo;
Priežastinis ryšys — darbuotojo teisei priešinga veika paprastai turi būti materialinės žalos atsiradimo priežastis. Nustatyti priežastinį ryšį tarp neteisėtos veikos ir žalos atsiradimo, kai ją savo veiksmais padaro vienas žmogus yra nesunku. Pavyzdžiui, išgėręs vairuotojas, išvažiuodamas iš įmonės teritorijos, kliudė vartus ir apgadino sunkvežimį.
4) yra paleidėjo kaltė;
Kalta pripažįstama neteisėta veika, padaryta tyčia ar dėl neatsargumo. Pavyzdžiui, pasisavinti patikėtas materialines vertybes darbuotojas gali tik tyčia, o jų trūkumas gali būti tiek tyčios, tiek neatsargaus elgesio rezultatas.
5) paleidėjas ir nukentėjusioji šalis teisės pageidimo metu buvo susiję darbo santykiais;
Materialinė atsakomybė nustatoma tik tiems asmenims, kurie žalos padarymo metu dirbo darbo sutarties (neturi reikšmės darbo sutarties rūšis) pagrindu, t.y. kai žala nukentėjusiai šaliai padaroma darbo teisinio santykio galiojimo periodu.
6) žalos atsiradimas yra susijęs su darbo veikla;
Veika, kuria padaromi nuostoliai kitai šaliai, yra susijusi su darbdavio ar darbuotojų darbo pareigų atlikimu. Kitais atvejais pažeidėjų atžvilgiu bus taikoma ne materialinė, o turtinė atsakomybė pagal civilinės teisės normas.
Jeigu nėra nors vienos iš šių minėtų sąlygų, materialinė atsakomybė negali būti taikoma.
Materialinė žala pagal padariusią ją subjektus skiriama: a) darbuotojo darbdaviui; b) darbdavio darbuotojui. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-11
DalykasDarbo teisės referatas
KategorijaTeisė >  Darbo teisė
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis12.38 KB
AutoriusRimvydas
Viso autoriaus darbų10 darbų
Metai2004 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasP. Vinkleris
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
FakultetasElektronikos ir informatikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Darbuotoju materialine atsakomybe [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Vilniaus kolegija / 2 Klasė/kursas
  • P. Vinkleris
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą