Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo teisė>Darbo ir poilsio laikas Lietuvoje ir užsienyje

Darbo ir poilsio laikas Lietuvoje ir užsienyje

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Darbo ir poilsio laikas Lietuvoje ir užsienyje. Darbo laikas. Viršvalandinis darbas. Pamaininis darbas. Naktinis darbas. Poilsio laikas. Pertraukos pavalgyti ir pailsėti darbo metu. Išvados ir pasiūlymai.

Ištrauka

Darbo laikas yra vienas iš geriausių, bet kartu ir vienas iš blogiausių dalykų: "Jis gali būti vienas iš savęs realizavimo būdų, tačiau kartu jis gali sunaikinti asmenybę". Jeigu darbo įstatymai nenumato poilsio minimumo, žmogus tampa "gamybos įrankiu" ir nebegali rasti laiko šeimai, kultūrinei, religinei, sportinei ar politinei veiklai. Todėl sureguliuoti darbo ir poilsio laiką nuo pat darbo teisės atsiradimo buvo vienas iš esminių klausimų, turinčių milžinišką socialinę reikšmę. Dabar šią sritį daug reglamentuoja TDO konvencijos ir ES teisės aktai, todėl esminiai darbo ir poilsio laiko organizavimo klausimai tiek užsienio šalyse tiek Lietuvoje yra suderinti.
Rašant šį darbą buvo naudotasi įvairiomis literatūromis, kalbant apie Lietuvoje darbo ir poilsio laiką buvo naudotasi Lietuvos Respublikos Darbo Kodeksu kuris įsigaliojo nuo 2003 m. sausio 1 d. Apie darbo ir poilsio laiką Lietuvoje, literatūros yra labai daug, tačiau rašant darbą buvo naudotasi naujausia literatūra t.y. DK, nes senesnė jau nebegaliojanti, seni įstatymai jau nebegalioja.
Rašant apie darbo ir poilsio laiką užsienio šalyse buvo naudojamasi įvairiomis "Darbo teisės" knygomis, tiek internetu.

Darbo laikas tai laikas, kurį darbuotojas privalo dirbti jam pavestą darbą, ir kiti jam prilyginti laikotarpiai.
Darbo laikas, tiek Lietuvoje, tiek užsienio šalyse yra labai svarbus dalykas, darbo laikas turi būti parinktas taip, kad darbuotojas galėtų savo darbą atlikti gerai ir nepersidirbti. Nes persidirbęs darbuotojas, jaučia nuovargi, jo jau nebedomina kas vyksta aplinkui. Dirbdamas žmogus turi būti taip pat ir psichologiškai pasiruošęs.
Daugelyje valstybių darbo laiko klausimus reglamentuoja tiek įstatymai, tiek kolektyvinės sutartys, tačiau, pavyzdžiui Didžiojoje Britanijoje ir Danijoje juos reglamentuoja tik kolektyvinės sutartys. Darbo laiku paprastai laikomas laikotarpis, kurį darbuotojas dirba arba privalo dirbti ir yra darbdavio dispozicijoje. Esminiai klausimai yra paties darbo laiko trukmė, jo organizavimas (paskirstymas) ir apmokėjimas.
Lietuvos Respublikos darbo kodeksas numato, kad Lietuvoje į darbo laiką įeina faktiškai dirbtas laikas, budėjimas darbe ir namuose, tarnybinės komandiruotės, tarnybinės kelionės į kitą vietovę laikas, laikas, reikalingas darbo vietai, darbo įrankiams, saugos priemonėms paruošti ir sutvarkyti; pertraukos darbe, pagal norminius teisės aktus įskaitomos į darbo laiką, privalomų medicininių apžiūrų laikas, stažuotė, kvalifikacijos kėlimas darbovietėje ar mokymo centruose, nušalinimo nuo darbo laikas, prastovos laikas.
Visoms užsienio šalims būdinga tai, kad kolektyvinėse sutartyse nustatomas darbo laikas paprastai yra trumpesnis, negu nustatytas įstatymuose, ir tik po tam tikro laiko įstatymai keičiami pagal kolektyvines sutartis (pritaikomi prie jų). Tai įrodo atgalinį šių visuomeninių santykių poveikį teisei: įstatymai seka pagal "norimą" teisę. Socialinių partnerių pasiektas kompromisas yra perkeliamas į teisės normų lygmenį. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-03-26
DalykasDarbo teisės referatas
KategorijaTeisė >  Darbo teisė
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis24.83 KB
Autoriustomaz
Viso autoriaus darbų9 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojaslekt. J.Šarkelienė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Darbo ir poilsio laikas Lietuvoje ir uzsienyje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • lekt. J.Šarkelienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą