Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo teisė>Materialinė atsakomybė (7)

Materialinė atsakomybė (7)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Materialinės atsakomybės samprata. Darbuotojų materialinės atsakomybės atsiradimo sąlygos. Darbuotojų materialinės atsakomybės rūšys. Ribota darbuotojų materialinė atsakomybė. Darbuotojų materialinės atsakomybės ribos. Atvejai, kai gali būti nustatomas mažesnis materialinės atsakomybės dydis arba ji išvis neatsiranda. Atvejai, kai gali būti nustatomas didesnis ribotos materialinės atsakomybės dydis. Darbuotojo padarytos žalos atlyginimo tvarka. Išvados.

Ištrauka

Atkūrus Lietuvos Respublikos nepriklausomybę, vis daugiau dėmesio skiriama darbo teisei. Iš esmės pasikeitė darbdavių ir darbuotojų santykiai. Pirmieji tapo šeimininkais, pastarieji – laisvai samdomais. Norint apginti abiejų pusių materialinius interesus, didelis dėmesys skiriamas pažeidimams, kuriais padaroma turtinė (materialinė) žala. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 23 straipsnis teigia, kad nuosavybė yra neliečiama ir saugoma įstatymų. Iš darbo teisinių santykių kylanti materialinė atsakomybė ir yra viena iš teisinių šio turto apsaugos priemonių. Asmenys, pagal darbo sutartį samdomi dirbti pas darbdavį įmonėje, įstaigoje, organizacijoje privalo tausoti ten esantį turtą. Už šių reikalavimų nevykdymą, kai darbuotojai padaro turtinę žalą darbdaviui, privalo atlyginti pagal Lietuvos Respublikos darbo kodekso (DK) nustatytas sąlygas ir tvarką. LR Konstitucijos 48 straipsnyje įrašyta, kad kiekvienas žmogus turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, gauti teisingą atlyginimą už darbą. Galime padaryti išvadą, kad valstybė imasi saugoti darbuotojų interesus.
Materialinės atsakomybės principai, yra šie:
ribų ir pagrindo normatyvinis nustatymas;
atsakomybės neišvengiamumas; Darbo sutarties šalis, padariusi kitai šaliai materialinę žalą, privalo ją atlyginti. Kiekvienu konkrečiu atveju reikia atsižvelgti į aplinkybes, kuriomis žala padaryta, ir į jos padarymo dydį bei būdą Darbo teisėje egzistuoja materialinės atsakomybės greitumo principas, kuris padeda nedelsiant atkurti nukentėjusios šalies teises. Materialinės atsakomybės subjektai turi teisę ginti savo interesus teisme.
Materialinę darbuotojų atsakomybę reguliuojančiomis normomis siekiama: nustatyti tvarką atlyginant nuostolius, padarytus įmonei, įstaigai ar organizacijai; auklėjamai veikti darbuotojus atsakingiau elgtis su jiems patikėtomis materialinėmis vertybėmis, apsaugoti darbuotojų darbo užmokestį nuo neteisingų ir nepagrįstų išskaitymų.
Darbdaviui atlygintinos žalos dydis priklauso nuo to, kokį teisinį statusą įmonėje turi žalą padaręs darbuotojas (pvz., ar pasirašyta sutartis dėl visiškos materialinės atsakomybės ir pan.). Atlygintinos žalos dydis priklauso ar darbuotojas žalą padarė tyčia, ar dėl neatsargumo (aplaidumo, nerūpestingumo) darbe ir turto netekties būdo (turtas gali būti prarastas, sunaikintas, sugadintas ir pan.). Priklausomai nuo to darbuotojas už nuostolius privalo atsakyti visiškai ar tik iš dalies., Ne visiška, o ribota darbuotojų materialinė atsakomybė praktikoje pasitaiko dažniau ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-05-09
DalykasDarbo teisės referatas
KategorijaTeisė >  Darbo teisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai10
Dydis19.33 KB
Autoriuskaminra
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas12
Failo pavadinimasMicrosoft Word Materialine atsakomybe (7) [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • 12 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą