Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo teisė>Darbo teisės šaltiniai

Darbo teisės šaltiniai

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Teisės šaltinių hierarchija. Norminių aktų galiojimas laiko, erdvės, subjektų atžvilgiu. Darbo teisės šaltinių ypatybės. Lokalieji norminiai aktai. Darbo teisės vienovė ir diferenciacija. Išskirtinė norminių aktų priėmimo tvarka. Išvados.

Ištrauka

Europos Bendrijose ir Europos Sąjungoje vykstantys integracijos procesai veikia daugelį nacionalinių teisės šakų. Viena jų – darbo teisė, kurios normos reguliuoja darbo santykius ir glaudžiai su jais susijusius visuomeninius santykius. Dėl reguliuojamųjų santykių atlygintinumo pobūdžio ir sąsajų su makroekonominiais veiksniais darbo teisė jau senokai priklauso Europos Bendrijų reguliavimo sričiai. Valstybių narių nacionalinės darbo teisės "europinimą" paskatino vis stiprėjanti politinė valia suteikti ekonominei integracijai ir socialinį komponentą, tai yra pavesti Europos Bendrijai vykdyti savarankišką socialinę politiką. Tai lėmė, kad Europos Sąjungoje šiandien galioja daug įvairių teisės normų, kurios vienaip ar kitaip reguliuoja visuomeninius darbo santykius valstybėse narėse. Dėl tokio savo "socialinio matmens" Europos Bendrija, vėliau Europos Sąjunga imta vertinti ne tik kaip ekonominė, pinigų sąjunga ar bendroji rinka, kurioje šalinamos laisvo prekių, paslaugų, kapitalo, asmenų judėjimo kliūtys, tačiau ir kaip socialinė sąjunga, kurioje užtikrinamas aukštas darbuotojų socialinių ir darbo teisių apsaugos lygis.
2004 m. gegužės 1 d. Lietuvos Respublika tapo Europos Sąjungos nare. Suprantama, kad atėjus į jau daugiau kaip penkiasdešimt metų kuriamą unikalią ekonominę, teisinę ir socialinę erdvę, tenka priimti ir joje galiojančias "žaidimo taisykles". Tad Europos Sąjungos socialinė politika ir jai veikiant išleistos darbo teisės normos tampa svarbiomis ir Lietuvos darbo teisei – pastaroji turi atitikti valstybių narių darbo teisei keliamus reikalavimus. Tai reiškia, kad įvairiuose Europos Sąjungos teisinės sistemos šaltiniuose įtvirtintos darbo teisės normos Lietuvoje turi būti vienodai aiškinamos ir taikomos, o nacionalinė teisė turi būti visiškai su jomis suderinta. Teisės šaltiniai – tai tam tikrų normų objektyvizavimo, raiškos būdas. Kad teisės norma galiotų, subjektas turi apie ją žinoti. Teisės norma privalo turėti tam tikrą objektyvizuotą formą, tam tikrą išraišką. Teisės šaltinis – teisės normos išraiškos priemonė, būdas. Teisės istorijoje būta įvairių išraiškos priemonių. Seniausia – papročių teisė, vėliau atsirado precedentinė teisė ir beveik tuo pat metu – rašytinė teisė, kai teisės normos išreiškiamos norminiuose aktuose, kuriuos leidžia aukščiausios valstybės institucijos. Šiuolaikinė teisė kaip teisės šaltiniais daugiausia remiasi norminiais aktais. Papročiai, kaip teisės šaltiniai, šiandien nėra reikšmingi, nors Lietuvos Respublikos CK (civilinis kodeksas) sakoma, kad sandoriai neturi prieštarauti papročiams. Išbraukti juos iš darbo teisės kaip teisės šaltinius būtų neteisinga. Pripažįstama visuomeninė papročio, kaip besikartojančio veiksmo, reikšmė, bet tik kai tam tikrų santykių nereguliuoja norminiai aktai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-05-22
DalykasDarbo teisės referatas
KategorijaTeisė >  Darbo teisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis16.3 KB
AutoriusAiste
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasDiana Bukantaitė
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
FakultetasVerslo vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Darbo teises saltiniai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vilniaus kolegija / 2 Klasė/kursas
  • Diana Bukantaitė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą