Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo teisė>Kolektyviniai darbo ginčai (2)

Kolektyviniai darbo ginčai (2)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Darbo ginčų kaip socialinių konfliktų kilimo prielaidos ir būdingi bruožai. Socialiniai konfliktai – imanentinis visuomenės gyvenimo reiškinys. Kolektyvinių darbo ginčų samprata. Kolektyvinių darbo ginčų samprata Lietuvos darbo teisės teorijoje ir praktikoje. Kolektyvinių darbo ginčų šalys. Darbuotojai - kolektyvinių darbo ginčų šalis. Darbuotojų kolektyvas - kolektyvinių darbo ginčų šalis, ir atstovavimas jam. Profesinės sąjungos - kolektyvinių darbo ginčų šalis. Darbdavys (darbdavių organizacija) – kolektyvinių darbo ginčų šalis. Darbdavio ir darbdavių organizacijų – kolektyvinių darbo ginčų šalies – teisinio statuso ypatumai pagal Lietuvos darbo teisę. Kolektyvinių darbo ginčų objektas. Kolektyviniai darbuotojų interesai ir teisės. Kolektyvinių darbo ginčų objektas. Kolektyvinių darbo ginčų pradžia. Ginčų tarp kolektyvinės sutarties ir kolektyvinio susitarimo šalių sprendimo tvarka. Išvados.

Ištrauka

Šiuolaikinėje visuomenėje teisiniai darbo santykiai yra sudėtingi ir įvairialypiai. jie atitinka tiek egzistuojančią rinkos ekonomikos situaciją, tiek bendrus visuomenės gyvenimo dėsningumus. Net patys menkiausi socialinio ar ekonominio gyvenimo pokyčiai pirmiausia atsispindi darbo santykių srityje ir neišvengiamai lemia šių santykių dalyvių nesutarimus, prieštaravimus ir konfliktus. Šių veiksnių konkurencija ir siekis dominuoti labai aiškus darbo santykių srityje, kur dvi skirtingos šalys – darbdavy ir darbuotojai – siekia skirtingų tikslų: darbdavys – gauti kuo didesnį pelną, o darbuotojai – užsitikrinti sau ir savo šeimos nariams pragyvenimą.
Niekam nekyla abejonių, kad detalus įstatyminis darbo santykių reguliavimas neužtikrina darbuotojams absoliučių darbo ir socialinių garantijų. Tai paskatino plėtoti kolektyvinius darbo santykius, suteikiant kuo daugiau galimybių darbuotojams ir darbdaviams bei jų organizacijoms aktualius darbo ir su juo susijusius klausimus spręsti tarpusavio derybomis. Paaiškėjo, kad pavienio darbuotojo – neginčijamai silpnesnės darbo santykių šalies – galimybės paveikti darbdavį yra minimalios. Tik organizuota žmonių grupė gali daryti įtaką ekonomiškai stipresnei šaliai ir savo interesus ginti teisiniu keliu. Todėl darbo santykių srityje buvo imtasi skatinti kolektyvinius darbuotojų ir darbdavių santykius, apimančius teisines formas, kaip kolektyvinės derybos, kolektyvinių sutarčių sudarymas ir vykdymas, kolektyvinių darbo ginčų inicijavimas ir pažeistų kolektyvinių darbo teisių bei interesų gynimas, atstovavimas darbo santykių dalyviams.
Lietuvoje pastaraisiais metais iš esmės buvo tik deklaruojama kolektyvinių derybų, kolektyvinių sutarčių ir kolektyvinių darbo ginčų teisė, bet nebuvo sukurtas efektyvus teisinis mechanizmas, sudarantis sąlygas darbo santykių šalims efektyviai pasinaudoti šiomis teisėmis. Egzistuojančios teisinės nuostatos iš pirmo žvilgsnio atrodo gana demokratiškos ir atitinkančios esminius šiuolaikinės socialinės rinkos ekonomikos principus bei vertybes, tačiau detaliau paanalizavus tiek teisinę realybę, tiek šių klausimų praktinę situaciją tampa aišku, kad geri norai ir deklaratyvios kalbos, deja, dar nereiškia, kad Vakarų valstybėse taikomas kolektyvinių darbo santykių modelis yra įgyvendintas Lietuvoje.
Kolektyviniai darbo ginčai – ne tik Lietuvos darbo teisės doktrinoje mažai reglamentuotas teisinis institutas, bet ir darbo santykių praktikoje labai retai sutinkamas reiškinys. Nors streikų teisė Lietuvoje jau yra įtvirtinta daugiau kaip dvylika metų, darbuotojai dar vengia naudotis šiuo galingu ginklu savo ekonominiams, darbo ir socialiniams interesams patenkinti. Tokia padėtis labai skiriasi nuo situacijos demokratinėse žmogaus teises gerbiančiose valstybėse. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-09-21
DalykasDarbo teisės referatas
KategorijaTeisė >  Darbo teisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai2
Dydis21.99 KB
AutoriusVILMA
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKlaipėdos valstybinė kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kolektyviniai darbo gincai (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Klaipėdos valstybinė kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą