Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo teisė>Pirmenybės ir garantijos nutraukiant darbo sutartį, reglamentavimo ir taikymo problemos

Pirmenybės ir garantijos nutraukiant darbo sutartį, reglamentavimo ir taikymo problemos

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930
Aprašymas

Įvadas. Darbo sutartis. Darbo sutarties šalys. Darbo sutarties turinys. Darbo sutarties pasibaigimas. Darbo sutarties pasibaigimo pagrindai. Darbdavio pertvarkymai ir darbuotojų garantijos. Atribojimai ir garantijos nutraukiant darbo sutartis. Darbo vietos ir pareigų palikimas atostogų metu. Garantijos nėščioms moterims ir vaikus auginantiems darbuotojams. Atvejai, kuriais taikomos garantijos. Garantijos sergantiems ir sužalotiems darbuotojams. Neįgaliųjų ir jų šeimos narių garantijos. Garantijos darbuotojų atstovams. Garantijos darbuotojams atliekantiems tikrąją krašto apsaugos tarnybą arba kitas Lietuvos respublikos piliečių pareigas. Pirmenybės būti paliktiems darbe, kai mažinamas darbuotojų skaičius. Problemų nagrinėjimas. Išvados. Nuorodos.

Ištrauka

Kiekviena, šiuolaikinės valstybės, visuomenė yra paremta tam tikrų daiktų ir prekių gamyba, paslaugų teikimu. Visoms prekėms gaminti yra naudojama žmonių fizininė jėga ir protiniai gabumai. Visas dirbančių žmonių pagamintas prekes bei daiktus galima būtų suskirstyti į neišvengiamai būtinus buityje, bei daiktus skirtus žmogaus emocijoms tenkinti, gaunant tam tikrą malonumą. Žmogus šiame prekių gaminimo ir vartojimo cikle yra ir gamintojas ir vartotojas, panaudodamas savo fizinę jėgą ir protinius sugebėjimus kuria įvairius, visuomenei naudingus, materialius daiktus ir paslaugas ir už tai gauna piniginį atlygį, už kurį perka jam buityje reikalingus ir naudingus daiktus, bei įsigyja jam būtinas paslaugas. Tokį daiktų ar paslaugų kūrimą, už kurį gaunamas atlygis, galima būtų pavadinti darbu. Būtent atlygis yra būtinas elementas nagrinėjant darbo santykius, tokius kokiais juos įvardina Lietuvos Respublikos darbo kodeksas.
Tam, kad atsirastų darbo santykis privalo būti dvi šalys – darbuotojas ir darbdavys. Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, kaip ir kitose valstybėse, abi įvardintos šalys turi jiems priklausančias teises, ir pareigas, kurias jie privalo vykdyti. Pagrindinė darbuotojo pareiga yra dirbti tam tikrą, jam nustatytą darbą už kurį gaunamas piniginis atlygis. Darbadavys turi teisę reikalauti, kad nustatytas darbas būtų atliktas kokybiškai ir laiku.
Praktikoje taip susiklostė, kad darbdavys darbo teisiniuose santykiuose yra laikomas stipresnė šalis. Taip yra todėl, kad būtent jis valdo gamybos priemones, sudaro ir nutraukia darbo sutartis su darbuotojais, leidžia vidaus teisės aktus nustatančius darbo reglamentavimą, bei tvarką. Valstybės, kuriose viešpatauja demokratija, jų tarpe ir Lietuva, tam, kad būtų pažabota darbdavių savivalė, bei darbuotojų išnaudojimas, teisės aktuose nustatomos tam tikros darbavio teisės ir pareigos darbuotojo atžvilgiu. Ši darbuotojų interesų apsauga atsirado palaipsniui vystantis pačiai žmogaus teisių ir laisvių apsaugai. Remiantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 48 str. "Kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą ir turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, gauti teisingą apmokėjimą už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju". Konstitucijos 49 str. nustato darbuotojo teisę į poilsį ir kasmentines apmokamas atostogas. Darbo Kodekso 2 straipsnio 2 dalis teigia "Valstybė privalo skatinti darbo teisių įgyvendinimą". Siekiant išsaugoti darbo santykių stabilumą įstatymų leidėjas nustato detalias procedūras ir sąlygas, kurioms įvykus darbuotojas gali būti atleidžiamas iš darbo. Darbdavys negali veikti savo nuožiūra ar vidiniu įsitikinimu. Jis griežtai privalo laikytis visų atleidimo iš darbo formalumų ir teisinių pagrindų.
Šiame darbe apžvelgsime darbo santykių atsiradimą, plačiau panagrinėsime darbo sutarties nutraukimo būdus, atvejus, kada darbuotojus galima atleisti iš darbo, bus aptariama pati atleidimo procedūra ir darbuotojams taikomos garantijos. Tema yra aktuali tuo, kad kaip rodo teismų praktika daugelis darbdavių Lietuvoje nutraukdami darbo sutartis piktnaudžiauja jiems suteiktomis teisėmis (atleidžia be priežasties, pasirenka netinkamą atleidimo iš darbo pagrindą, nesilaiko nustatytos atleidimo tvarkos), o kiti tuo tarpu, dėl įstatymo nežinojimo, bijo atleisti blogai dirbančius, bei neperspektyvius darbuotojus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-12-24
DalykasDarbo teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Darbo teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis27 puslapiai 
Literatūros šaltiniai9
Dydis34.09 KB
Autoriuspanycka
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pirmenybes ir garantijos nutraukiant darbo sutarti reglamentavimo ir taikymo problemos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 27 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą