Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo teisė>Darbo apmokėjimo sistemos

Darbo apmokėjimo sistemos

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728
Aprašymas

Darbo apmokėjimo sistemos samprata ir klasifikacija. Vienetinė darbo apmokėjimo sistema ir jos rūšys. Laikinė darbo apmokėjimo sistema ir jos rūšys. Premijinė darbo apmokėjimo sistema. Darbo apmokėjimo sistemų ypatumai Europoje. Darbo apmokėjimo sistema Lietuvoje. Išvados.

Ištrauka

LR Konstitucijos 48 straipsnio 1d. skelbiama, kad kiekvienas žmogus gali laisvai pasirinkti darbą bei verslą ir turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas, gauti teisingą apmokėjimą už darbą ir socialinę apsaugą nedarbo atveju. Žvelgiant ekonominiu socialiniu aspektu, darbas apibūdinamas kaip tam tikru laikotarpiu reikalinga, tinkama ir tikslinga žmogaus veikla. Teisiškai darbas reglamentuojamas tada, kai gaunamas už jį atlygis.
Vartojamos skirtingos atlygio už darbą sąvokos: darbo užmoketis, apmokėjimas už darbą, atlyginimas už darbą, honoraras, autorinis atlyginimas ir kt. Darbo teisėje darbo užmokestis apibūdinamas kaip atlyginimas, kurį darbdavys moka darbuotojui, atliekančiam darbo funkcijas.Tai darbo teisinio santykio išraiška, prievolė, atsirandanti iš darbo santykių1.
Darbo užmokesčio teisinis reguliavimas ir valstybės požiūris į jį itin svarbus plačiam gyventojų ratui, nes tik tinkamas ir stabilus darbo užmokestis yra žmonių normalaus gyvenimo lygio garantas. LR darbo apmokėjimo įstatymas reguliuoja darbuotojų, dirbančių pagal samdos (darbo) sutartis įmonėse, įstaigose ir organizacijose nepriklausomai nuo jų nuosavybės formų, darbo apmokėjimą. Darbo apmokėjimo santykius Lietuvoje taip pat reguliuoja LR Gyventojų pajamų garantijų įstatymas, LR Darbo sutarties įstatymas, LR Kolektyvinių susitarimų ir sutarčių įstatymas. Šie norminiai dokumentai padeda nustatyti konkretų atlyginimą įvairių profesijų darbuotojams, dirbantiems įvairiose įstaigose. Tačiau vien jų konkrečiam darbo užmokesčiui organizuoti nepakanka.Lietuvos įmonėms ir įstaigoms suteikiama teisė pačioms reglamentuoti darbo pamokėjimo sąlygas, profesijų ir pareigų tarifinius kvalifikacinius reikalavimus, darbų ir darbuotojų tarifikavimo tvarką kolektyvinėje sutartyje (LR darbo apmokėjimo įstatymo 3 str.). Ta pati nuostata yra ir naujai įsigaliojusio Darbo kodekso 188 straipsnyje. Tačiau Lietuvos įmonės ir organizacijos per nepriklausomybės metus dar nesugebėjo sukaupti pakankamai patirties organizuojant darbo apmokėjimą šiuolaikinėmis rinkos plėtojimo sąlygomis. Vis labiau Lietuvoje įsigali būtinybė kurti lankstesnes darbo apmokėjimo sistemas, labiau atitinkančias išplėstos rinkos santykių prigimtį. Tai ypač aktualu integruojantis į Europos Sąjungą2. Labai svarbu atsižvelgti į Europos šalių sukauptą ilgalaikę patirtį darbo apmokėjimo srityje.


Darbo teisės teorijoje paprastai išskiriamos 2 pagrindinės darbo apmokėjimo sistemos – vienetinė ir laikinė. Kaip papildoma, derinama su kitomis darbo apmokėjimo sistemomis, egzistuoja ir premijinė darbo apmokėjimo sistema.
Kursinio darbo tikslas yra išanalizuoti darbo apmokėjimo sistemas, jų rūšis, aptarti privalumus ir trūkumus, trumpai apžvelgti konkrečių Europos valstybių darbo apmokėjimo sistemas, pamąstyti, kokia darbo apmokėjimo sistema būtų efektyviausia Lietuvoje.
Darbo apmokėjimo sistemų analizė labai aktuali, nes Lietuvoje plėtojantis rinkos santykiams, įmonėse iškyla būtinybė pasirinkti tokius darbo užmokesčio būdus, kurie padėtų išlaikyti balansą tarp to, ko nori darbuotojas, ir tarp to, ką gali pasiūlyti įmonė, atsižvelgdama į savo galimybes. Be to, labai svarbu, kad pritaikyta darbo apmokėjimo sistema atitiktų darbo rinkos santykius ir integracijos į Europos Sąjungą procesus. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasDarbo teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Darbo teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis26 puslapiai 
Literatūros šaltiniai13 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis32.94 KB
AutoriusAndrius
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Darbo apmokejimo sistemos [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą