Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo teisė>Lietuvos Respublikos piliečių įsidarbinimo Europos Sąjungoje (ES) tvarka ir problemos

Lietuvos Respublikos piliečių įsidarbinimo Europos Sąjungoje (ES) tvarka ir problemos

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041424344454647484950515253545556575859606162
Aprašymas

Įvadas. Darbuotojų judėjimo laisvės pagal Bendrijos teisę pagrindinės nuostatos. Bendrijos pirminės ir antrinės teisės nuostatų analizė darbuotojų judėjimo laisvės srityje. Laisvo darbuotojų judėjimo išlygos, numatytos Europos Bendrijos (EB) steigimo sutartyje. Išimtys dėl valstybinės tarnybos. Apribojimai dėl viešosios tvarkos, visuomenės saugumo ir sveikatos. Lietuvos Respublikos piliečių įsidarbinimas Europos Sąjungoje. Lietuvos Respublikos piliečių įsidarbinimo Europos Sąjungoje (ES) teisinės prielaidos. Europos Sąjungos nustatyti pereinamieji laikotarpiai. Dvišalės sutartys kaip Lietuvos Respublikos piliečių įsidarbinimo teisinis pagrindas. Europos užimtumo tarnybų tinklas: teisiniai pagrindai, funkcijos, tikslai ir struktūra. Darbuotojų judėjimo laisvės galiojimas subjektų atžvilgiu. "Darbuotojo" sąvoka Bendrijos bei Lietuvos nacionalinės teisėje: lyginamasis aspektas. Darbuotojų teisės, išplaukiančios iš darbuotojų judėjimo laisvės. Darbuotojo šeimos nariai ir jų teisės. Socialinės darbuotojų bei jų šeimos narių garantijos. Išvados. Summary. Išnašos.

Ištrauka

Nepriklausomybės atkūrimu prasidėję esminiai ekonominiai, politiniai ir socialiniai pokyčiai pagrindė būtinybę visapusiškai reformuoti nacionalinę teisinę sistemą. Pagrindiniu šios reformos tikslu tapo rinkos principais grindžiamos nepriklausomos demokratinės-teisinės valstybės kūrimas postsovietinėje visuomenėje. Iš kitos pusės, naujus iššūkius nacionalinei teisinei sistemai kelia ir valstybės politikos prioritetai. Vienas iš tokių prioritetinių tikslų, paskutiniais metais įgavęs didžiulę ekonominę, politinę ir socialinę reikšmę - Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (toliau ES) siekimas.
Mano darbo tema "Lietuvos Respublikos piliečių įsidarbinimo Europos Sąjungoje tvarka ir problemos" yra itin nauja ir aktuali. Vienas iš asmenų laisvo judėjimo elementų - darbuotojų judėjimo laisvė - Bendrijos teisėje apima daug įvairių teisinių aspektų ir sudaro sudėtingą sistemą. Pagrindiniai Bendrijos darbuotojų judėjimo laisvės principai įtvirtinti Europos Bendrijos (toliau EB arba Bendrijos) sutarties 39 (buv. 48) straipsnyje ir išplėtoti Bendrijos antrinėje teisėje. Narystės siekiančioms valstybėms darbuotojų judėjimo laisvės priskyrimas vienai iš pagrindinių bendrosios rinkos laisvių turi ypatingą reikšmę: jau Europos (asociacijos) sutartis fragmentiškai pakartojo kai kurių su darbuotojų laisvu judėjimu susijusias nuostatas . Be to, šie klausimai sudaro atskirą valstybės-kandidatės derybų dėl narystės Europos Sąjungoje skirsnio "Laisvas asmenų judėjimas" skyrių, o jose suderėtos šios srities nuostatos įtvirtintos ir neseniai pasirašytoje Stojimo sutartyje
Šio darbo tikslas – kiek įmanoma, remiantis galiojančiais teisės aktais, išanalizuoti Lietuvos Respublikos (toliau LR) piliečių įsidarbinimo sąlygas Europos Sąjungoje. Reikėtų pažymėti, jog ištirti LR piliečių įsidarbinimo ES tvarką nėra lengvai įgyvendinamas siekis, kadangi šiuo metu vis dar nėra galutinai aišku, kaip bus sprendžiamas įsidarbinimo pereinamuoju laikotarpiu klausimas. Iš esmės, laisvas darbo jėgos judėjimas nuo narystės ES dienos bus grindžiamas dvišaliais susitarimais (sutartimis), tačiau nėra žinoma, koks bus šių susitarimų (sutarčių) turinys, kokios nacionalinės priemonės bei apribojimai bus jose numatyti (jeigu bus) bei kitos sąlygos. Dėl šios priežasties darbe neišvengta teisinio pagrindo kol kas neturinčių svarstymų bei samprotavimų, o taip pat aprašomojo pobūdžio laisvo darbuotojų judėjimo Bendrijoje teisinių aspektų tyrimo bei vertinimo. Pastarasis tikslo siekimo būdas įgalins išanalizuoti Lietuvos Respublikos pilietybę turinčių darbuotojų laisvo judėjimo Bendrijoje nuostatas "idealiu" atveju, t. y. tuo atveju, jei esamos valstybės narės nuo pat narystės pradžios suteiks galimybę be jokių papildomų apribojimų bei sąlygų patekti į jų darbo rinką . Be to, siekiant atskleisti įsidarbinimo Europos Sąjungoje nuostatas, šiek tiek aptarsiu ir užsieniečių, o būtent ES piliečių įsidarbinimą Lietuvoje, remiantis Įstatymo "Dėl užsieniečių teisinės padėties" nuostatomis, reglamentuojančiomis šių piliečių teisinę padėtį.
Kitas šio darbo tikslas - identifikuoti, jei yra, egzistuojančias šios srities problemas, kurias šiame darbe sąlyginai skirstau į du blokus: LR Darbo teisės normų atitikimo ES teisės normoms problemos bei - "potencialios" problemos, su kuriomis gali susidurti LR piliečiai, ketinantys įsidarbinti Europos Sąjungoje.
Siekiant nusistatytų tikslų, atskirai panagrinėsiu klausimus, susijusius su teise laisvai įsidarbinti ir su šią teisę "lydinčiomis" įvažiavimo, apsigyvenimo, išvažiavimo ir pasilikimo teisėmis; su sąvokos "darbuotojas" taikymo sritimi bei darbuotojo šeimos narių padėtimi. Taip pat paanalizuosiu klausimus, susijusius su darbuotojų lygiateisiškumo nepriklausomai nuo pilietybės įgyvendinimu darbo srityje bei socialine darbuotojų apsauga, kuri yra sine qua non (būtina sąlyga) naudojantis asmenų judėjimo laisve. Trumpai pristatysiu ir EURES , t. y. Europos užimtumo tarnybų tinklo veiklą, prie kurio Lietuva prisijungs nuo įstojimo į Europos Sąjungą dienos. Tačiau nepatenkantys į darbo teisės sritį klausimai, tokie kaip asmenų diplomų ir kvalifikacijos pripažinimas bei vertinimas ar laisvo darbo jėgos judėjimo padariniai, šiame darbe nebus nagrinėjami.
Nors ši tema yra itin aktuali, tiriamųjų darbų nėra daug: jaučiamas specialios literatūros lietuvių kalba trūkumas, o užsienio autorių vadovėliai šia tema yra daugiau bendro pobūdžio. Tam tikrų sunkumų sukėlė ir laisvą darbuotojų judėjimą reglamentuojantys ES teisės aktai. Nesant oficialių vertimų į lietuvių kalbą, susidūriau su gan sudėtingomis sakinių konstrukcijomis ir tikrosios įvairių sąvokų reikšmės ieškojimu. Visgi, norėčiau paminėti T. Davulio disertaciją tema Lietuvos darbo integracijos į Europos Sąjungos teisinę sistemą problemos, kuri daugeliu atvejų padėjo suvokti egzistuojančias problemas ir rasti atsakymus į rūpimus klausimus. Paminėtina šioje vietoje ir Europos Bendrijų teisingumo teismo (toliau ETT) nuosekliai vystoma teisės doktrina. ETT išaiškinimai, užtikrinantys vieningą ES teisės taikymą visos išsiplėtusios Bendrijos teritorijoje, yra vienas iš svarbesnių šiame darbe naudojamų šaltinių. Tuo tarpu su tuo susijusios nacionalinių teismų praktikos nėra. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasDarbo teisės diplominis darbas
KategorijaTeisė >  Darbo teisė
TipasDiplominiai darbai
Apimtis60 puslapių 
Literatūros šaltiniai93 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis82.16 KB
AutoriusIrma
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/Dėstytojaslek. Rytis Krasauskas
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos Respublikos pilieciu isidarbinimo Europos Sajungoje (ES) tvarka ir problemos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 60 puslapių 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • lek. Rytis Krasauskas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą