Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo teisė>Darbo teisės subjektai (3)

Darbo teisės subjektai (3)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Darbo teisės subjektai. Civilinės teisės samprata, dalykas ir metodas. Viešojo valdymo subjektai.

Ištrauka

Darbo teisės subjektai – tai jos reguliuojamų visuomeninių teisinių santykių dalyviai. Darbo teisė reguliuoja dvi visuomeninių santykių rūšis: individualiuosius ir kolektyvinius santykius, taip pat kitus su jais susijusius darbo santykius (pvz., darbo įstatymų laikymosi priežiūrą ir kontrolę, ginčus, kurie gali atsirasti tarp darbo teisės subjektų).
Darbo teisės reguliuojamuose visuomeniniuose santykiuose dalyvauja piliečiai, valstybinės, visuomeninės organizacijos ir jų organai. Visi jie tuose santykiuose turi tam tikras teises ir pareigas, atsako už tų teisių ir pareigų pažeidimus, t.y. turi Konstitucijos ir darbo įstatymų nustatytą teisinį statusą. Darbo teisės subjektų teisinio statuso turinį sudaro jų teisnumas ir veiksnumas, subjektinės teisės ir pareigos, tų teisių ir pareigų realizavimo garantijos ir atsakomybė už jų pažeidimą.
Darbo teisės subjektų klasifikacija grindžiama interesų principu – grupuojama priklausomai nuo jėgų pusiausvyros, interesų gynimo būdo:
1. Individualūs darbuotojai ir darbdaviai.
2. Kolektyviniai subjektai:
a) atstovaujantys darbuotojams (profesinė sąjunga, darbuotojų kolektyvas);
b) atstovaujantys darbdaviams (asociacijos, susivienijimai).
3. Mišrūs (taikinamoji komisija arba trišaliu pagrindu iš darbuotojų, darbdavių ir valstybės institucijų atstovų sudaroma institucija, derinanti prieš tai minėtų subjektų interesus). Asmuo, tapdamas darbo teisinio santykio dalyviu, įgauna specifinį teisinį statusą – tampa darbuotoju.Darbuotojas pagal DK 15 straipsnį yra fizinis asmuo, turintis teisnumą ir veiksnumą, dirbantis pagal darbo sutartį už atlyginimą.
Teisinis statusas – tai faktinė subjekto būklė, priklausanti nuo tam tikrų aplinkybių. Skiriami:
1. Bendrasis teisinis statusas. Taikomas visiems asmenims, dirbantiems pagal darbo sutartį. Jis apima teisę gauti darbo užmokestį, darbo saugą, teisę į poilsį ir t.t. Bendrasis teisinis statusas yra nediferencijuojamas.
2. Specialusis teisinis statusas. Tai diferencijavimas, pavyzdžiui, pagal pilietybės principą, į piliečius, nuolat gyvenančius Lietuvoje užsieniečius ir asmenis be pilietybės. Nuo to, ar asmuo turi LR pilietybę, priklauso tai, ar jis gali būti teisėjas, valdininkas, eiti tam tikras kitas pareigas, be to, norintis dirbti Lietuvoje užsienietis turi turėti licenciją ir specialią vizą.
3. Individualusis teisinis statusas. Tai konkretaus darbuotojo faktinė teisinė būklė. Darbo sutartyje galima susitarti dėl įvairių teisių ir pareigų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-14
DalykasDarbo teisės referatas
KategorijaTeisė >  Darbo teisė
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis22.11 KB
Autoriusoleg
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Failo pavadinimasMicrosoft Word Darbo teises subjektai (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą