Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo teisė>Darbo teisės sąvoka, uždaviniai (2)

Darbo teisės sąvoka, uždaviniai (2)

  
 
 
1234567
Aprašymas

Darbo teisės sąvoka ir uždaviniai. Darbo teisės objektas ir metodas. Saugių ir sveikatai nekenksmingų darbo sąlygų sudarymas. Visų formų priverstinio ir privalomojo darbo draudimas. Darbo santykių stabilumas. Darbo teisės sistema. Pagrindiniai uždaviniai.

Ištrauka

Darbo teisė – tai valstybės nustatytų ir taikomų teisės normų, reguliuojančių darbo santykius tarp darbuotojo ir darbdavio darbo sutarties pagrindu, visuma.
Darbo teisiniai santykiai – tai savanoriškas teisinis darbuotojo ir darbdavio ryšys, įpareigojantis darbuotoją reguliariai atlikti sulygtą darbo funkciją bendrame darbo procese, paklūstant darbovietės vidaus tvarkai, o darbdavys įsipareigoja mokėti darbuotojui darbo užmokestį ir sudaryti darbo sąlygas, nustatytas įstatymuose, darbo ir kolektyvinėje sutartyse.
Darbo teisės normos reguliuoja visuomeninius santykius, atsirandančius dirbant arba glaudžiai susijus su darbu. Kalbant apie darbo teisės sąvoką reikėtų žinoti kuo skiriasi ši teisės šaka nuo kitų teisės šakų. Daugelį metų darbo santykius reguliavo civilinės teisės normos. Todėl tarp darbo ir civilinės teisės yra daug panašumų. Nuo civilinės darbo teisė skiriasi tuo, kad yra pavaldumas, vadovavimas; daugeliui darbo teisės institutų nebūdingi tokie civilinio teisinio reguliavimo metodai, kaip sutarčių laisvė, šalių autonomiškumas ir pan. Darbo santykių objektas apibrėžiamas rūšiniais požymiais, o ne individualiais, t. y. tarpusavyje susitariama, kad atliekamas tam tikros specialybės darbas, darbas yra atlygintinas, nes neatlygintinas darbas darbo teisę nedomina.
Nuo administracinės teisės darbo teisė skiriasi tuo, kad darbo santykiuose yra kitoks pavaldumas, tai nėra valstybės valdžios pasireiškimo būdas, bet tai yra kooperuoto darbo rezultatas. Administracinės teisės veikimo sferoje susiklosto horizontalūs ir vertikalūs santykiai. Pareigūno ir piliečio santykiai vadinami vertikaliais arba išoriniais, čia pavaldumo nėra tol, kol neatsirado juridinis faktas. Horizontalūs arba vidiniai santykiai susiklosto atitinkamoje valstybės įstaigoje tarp viršininko ir pareigūno. Darbovietėje bet kuris viršininkas turi teisę duoti privalomus nurodymus. Ir tai iš esmės yra ne valdingi įgalinimai, o kooperuoto darbo organizavimo elementas. Todėl administraciniai horizontalūs santykiai patenka į darbo teisės sferą:
1) Darbuotojas pavaldus darbo organizavimo vadovui;
2) darbas užmokamas;
3) darbas apibrėžtas rūšiniais požymiais.
Viešojo administravimo darbo santykių darbo teisės normos nereglamentuoja, o viešųjų paslaugų sfera – darbo teisės reguliavimo dalykas. Galima padaryti išvadą, kad darbo teisė turi nemažai panašumų su civiline ir administracine teisėmis, bet tuo pačiu yra ir daug skirtumų: skirtingas požiūris į santykių dalyvių santykius ir jų pavaldumą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-02-20
DalykasDarbo teisės referatas
KategorijaTeisė >  Darbo teisė
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis16.19 KB
Autoriusevaldas00
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasKlaudija Krūminienė
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Darbo teises savoka uzdaviniai (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Klaudija Krūminienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą