Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo teisė>Darbo teisė (3)

Darbo teisė (3)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Darbo teisės istorinė raida. Darbo santykių sąvoka. Darbo teisės subjektai ir turinys. Darbo teisių ir pareigų atsiradimo, pasikeitimo ir pasibaigimo pagrindai. Darbo teisės ir pareigos tarptautinėje teisėje. bei nacionalinės darbo teisės problemos.

Ištrauka

Vergovės ir feodalizmo laikotarpiu darbo teisės nebuvo, nes objektas buvo pats vergas, o ne jo paslaugos. Nors darbas būdingas žmogui nuo pat pradžių, tačiau darbo teisė atsirado tik dabartiniais laikais. Pirminės darbo teisės užuomazgos buvo XVIII a. pab. – XIX a. Vakarų Europoje prasidėjusios industrinės revoliucijos, kurios suformavo naują visuomenės sluoksnį – laisvuosius samdomus darbininkus. Anglijoje toks industrinis perversmas prasidėjo anksčiausiai, Vokietijoje – vėliausiai.
XIX a. būdingas bruožas buvo besaikis darbininkų išnaudojimas, ilgas ir alinantis darbas už menką atlygį todėl Vakarų Europoje palaipsniui įvedamos tam tikros pačios minimaliausios imperatyvios taisyklės, kad būtų apsaugotos atsiradusios darbo teisės bei užtikrintos pareigos. Antai Prūsijoje 1839 m. uždrausta samdyti vaikus iki 9 metų amžiaus, o vaikų nuo 9 iki 16 metų samdymas apribotas. Be to XIX a. prasidėjęs organizuotas darbininkų judėjimas įgavo didelį mastą.
Bėgant laikui, XX a. davė rezultatų ir profesinių sąjungų judėjimai: pamažu trumpinta darbo diena, nustatytas minimalus darbo užmokestis, atostogos, bedarbių rėmimas. Ši sistema palaipsniui išaugo į šiuolaikinį sudėtingą darbo santykių apsaugos mechanizmą. XX a. pirmojoje pusėje darbo teisė atsiskyrė nuo civilinės teisės ir tapo atskira teisės šaka, kuri apima ribojimus nutraukti darbo sutartį, darbo ir poilsio laiko garantijas, asociacijos laisvę, darbuotojų teisių gynimą esant verslo perėmimo sandoriams, jų dalyvavimą valdant įmones, socialines garantijas ir daugybę kitų teisinių svertų.
1. Darbo santykių sąvoka.
Lietuvos Respublikos Darbo kodekso 1 straipsnyje nurodyta, kad šis Kodeksas reglamentuoja darbo santykius, susijusius su šiame Kodekse ir kituose norminiuose teisės aktuose nustatytų darbo teisių ir pareigų įgyvendinimu ir gynyba, o atskirų darbo santykių sričių reglamentavimo ribas nustato šis Kodeksas, taip pat pagal šio Kodekso nustatytas ribas – kiti įstatymai ir Vyriausybės nutarimai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasDarbo teisės referatas
KategorijaTeisė >  Darbo teisė
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai9
Dydis17.22 KB
AutoriusVilma
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Darbo teise (3) [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą