Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Darbo teisė>Darbo teisė ir šaltiniai

Darbo teisė ir šaltiniai

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Darbo teisės sąvoka. Darbo teisės objektas. Darbo teisės šaltiniai. Teisės šaltinių hierarchija. Norminių aktų galiojimas laiko, erdvės, subjektų atžvilgiu. Darbo teisės šaltinių ypatybės.

Ištrauka

Darbo teisės normos reguliuoja visuomeninius santykius, atsirandančius dirbant arba labai glaudžiai susijusius su darbu. Pati sąvoka "darbas" nėra teisinė. Tai socialinė ekonominė sąvoka, apskritai apibūdinama kaip tam tikru laikotarpiu reikalinga, tinkama ir tikslinga žmogaus veikla. Darbas – tai ne tik fizinių, biologinių žmogaus gebėjimų panaudojimas. Būdamas tikslingas ir ir tinkamas, jis yra intelektinė veikla. Šie požymiai ir naudingumas skiria darbą nuo kitų tiek žmogaus, tiek gyvosios gamtos veiklos rūšių. Žmogaus veikla, neturinti minėtų požymių, nėra darbas.
Į darbo procesą įeina keli elementai; tik juos visus sujungus ir tikslingai panaudojus vyksta darbas. Šie elementai yra:
1) Tikslinga žmogaus veikla – tikslingas fizinių, dvasinių, protinių žmogaus gebėjimų realizavimas;
2) Darbo objektas – dalykai, kuriuos žmogus daro dirbdamas;
3) Darbo priemonės, kuriomis žmogus veikia darbo objektą.
Darbo objektas ir darbo priemonės yra ne tik būtini darbo proceso elementai, bet ir tam tikros nuosavybės formos objektas. Todėl yra labai glaudus darbo santykių ir turtinių santykių ryšys, nes dirbdami žmonės sueina į tam tikrus santykius su darbo objektų ir priemonių savininkais. Dėl to darbo teisė, kaip atskira teisės šaka, susiformavo labai vėlai. Dar nuo romėnų laikų manyta, kad atskiros darbo teisės šakos nėra, o darbo santykius reguliuoja civilinės ar komercinės teisės normos; darbo sutartis laikyta viena iš civilinių teisinių sutarčių.
Darbo teisės objektas – tai visuomeniniai darbo santykiai.
Darbo šaltiniai – tai tam tikrų normų objektyvizavimo, raiškos būdas. Kad teisės norma galiotų, subjektas turi apie ją žinoti. Teisės norma privalo turėti tam tikrą objektyvizuotą formą, tam tikrą raišką. Teisės šaltinis – teisės normos išraiškos priemonė, būdas. Teisės istorijoje būta įvairiausių išraiškos priemonių. Seniausia – papročių teisė, vėliau atsirado precendentinė teisė ir beveik tuo pat metu – rašytinė teisė, kai teisės normos išreiškiamos norminiuose aktuose, kuriuos leidžia aukščiausios valstybės institucijos. Šiuolaikinė teisė kaip teisės šaltiniais daugiausiai remiasi norminiais aktais. Papročiai, kaip teisės šaltiniai, šiandien nėra reikšmingi, nors Lietuvos Respublikos CK sakoma, kad sandoriai neturi prieštarauti papročiams.
Darbo teisės šaltiniai – darbo teisės normų išraiškos formos. Pagrindiniai šaltiniai yra norminiai aktai. Turinio ir teisinio reguliavimo dalyko atžvilgiu jie labai įvairūs. Norminius aktus pagal skirtingus kriterijus galima klasifikuoti į įvairias grupes. Pagal galiojimo erdvę juos galima skirstyti į:
1) Tarptautinius norminius aktus;
2) Nacionalinius (valstybės vidaus) norminius aktus;
Tarptautiniai teisės aktai nėra vienodi. Vieni iš jų uždeda tam tikras prievoles valstybei, jos gyventojams kaip pasaulio bendrijos nariams. Pasaulinę bendriją jungia Jungtinių Tautų Organizacija (JTO), įkurta po Antrojo pasaulinio karo. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasDarbo teisės referatas
KategorijaTeisė >  Darbo teisė
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai1
Dydis11.89 KB
AutoriusAmelija
Viso autoriaus darbų13 darbų
Metai2003 m
Klasė/kursas0
Mokytojas/DėstytojasD. Fokienė
Švietimo institucijaŠiaulių valstybinė kolegija
FakultetasSveikatos priežiūros fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Darbo teise ir saltiniai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Šiaulių valstybinė kolegija
  • D. Fokienė
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą